Hamilelikte Diş Tedavisi

 


Hamilelikte Diş Tedavisi


Hamilelik planlanıyorsa diş hekimine gitmek neden önemli?  Neler yapılmalı?

Hamilelik planlanırken nasıl öncesinde bazı testler yaptırılıp vücut hamileliğe hazırlanıyorsa, aynı şekilde diş hekimine de başvurularak dişlere gereken tedavi yapılmalı. Ağız ve diş sağlığının genel olarak sağlığımıza etkisi bilinen bir gerçek. Bu nedenle, hem kendi hem de bebeğinizin sağlığını korumak adına hamilelik öncesi diş bakımı hayli önemli.
Detaylı bir muayene sonrası, gerekiyorsa röntgen ile tespitlerimizi yapar, hastamızı ideal ağız hijyeni ile hamileliğe hazırlarız. Mevcut diş eti hastalıklarını ve çürükleri tespit edip, hamilelik süresince problem çıkarabileceği düşünülen tüm dişlerin tedavilerini yaparız. Olası 20 yaş dişlerinin çekimini öneririz. Bu dönemde neler yapılıp neler yapılmaması gerektiğini hastalarımıza detaylarıyla anlatır ve eğer gerekli görürse önleyici ve koruyucu hekimlik dediğimiz diş taşı temizliği, fissur örtücü uygulamalarını gerçekleştiririz.
Hamilelik sırasında diş tedavisi için en uygun zamanlar hangi aylardır? Neden?
İkinci üç aylık dönem, hamilelik sonuna kadar ertelenmesi uygun olmayan diş çekimi, dolgular, kanal tedavileri vb. pek çok tedavinin yapılması için en uygun olan dönemdir.
Gebeliğin ilk üç ayı bebeğin organlarının gelişme aşamasıdır. Bu safhada ağız içerisinde oluşan bir bakteri bebeğin organ gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir, gereksiz müdahaleler düşüğe sebep olabilir. Fakat ağrıya sebep olan ve müdahale edilmediği takdirde daha çok zarara neden olabilecek durumdaki dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarda, çekinmeden diş hekimine gidilmelidir.
Üçüncü üç aylık dönemde ise bebek anne karnında oldukça büyümüştür ve doğum yaklaşmıştır. Anne koltuğa rahat oturamaz ve aşırı stres erken doğuma neden olabilir. Aynen ilk üç aylık dönemde olduğu gibi, acil tedaviler dışında diş hekimi müdahale etmez.
Hamilelikte diş röntgeni çektirmenin bir zararı var mıdır?
Hamilelik döneminde tedavi için çok gerekli ise ağız içinden 1-2 film alınabilir. Her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını önlemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir. Yine de hamileliğin ilk üç ayı içinde film çekilmesinden kaçınmak gerekir.
Hamilelikte diş tedavisi için anestezi yapılabilir mi?
Özel anestezik solüsyonlarla anestezi uygulanıp ağrı engellenerek her türlü tedavi yapılabilir.
Hamilelik döneminde diş çürümeleri artar mı?
Hamileliğin ilk dönemlerinde yoğun olarak görülen bulantı ve kusma nedeniyle ağızda asidik bir ortam oluşur ve yine aynı sebepten ağız bakımı da zorlaşır. Böylece, dişler çürümeye daha yatkın hale gelebilirler.
Hamilelik döneminde diş kayıpları yaşanır mı?
Hamilelik bilinenin aksine diş kaybına neden olmaz. Hamilelik döneminde diş kayıpları yaşanması hamileliğe değil, diş bakımına yeterli önem verilmemesine veya geçmişe ait sorunlara bağlıdır.
Her hamilelik yaşandığında diş eti sorunları artarak ilerler diye bir inanış var. Bu doğru mu? Doğruysa bu sorunlar önlenebilir mi?
Bu kesinlikle doğru değildir. Diş eti iltihabı dişlerin etkin olarak bakımı ve temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün en az iki kez, mümkün olan durumlarda her yemekten sonra dişler fırçalanmalı. Her gün tüm dişler diş ipiyle temizlenmelidir. Sabah diş fırçalamak rahatsızlık veriyorsa ağız, su, anti-plak ve floridli gargaralarla çalkalanmalıdır.
Beslenme hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığını nasıl etkiler?
Dengeli beslenme ile birlikte C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir. Diş hekimine daha sıklıkla gidilmesi de etkin plak kontrolünü sağlayarak diş eti iltihabı (gingivitis) gelişimini önle